🔊
Usa For Africa — We Are The World

Релакс-місця: шедеври київської архітектури

Релакс-місця: шедеври київської архітектури
14.03.2018
446

1. Театр ляльок

У самому серці Києва, на вулиці Грушевського, стоїть справжній палац... Це - театр ляльок, до речі,  найстаріший в Україні. Незважаючи на те, що він з'явився ще в 1927 році, сучасну будівлю звели тільки в 2005 році. Споруда театру нагадує казковий палац як зовні, так і інтер'єром. Крім того, прилегла територія оформлена як справжнє дитяче казкове містечко - тут є скульптури казкових персонажів, фонтан, а також квіткові клумби.



2. Караїмська кенаса

Караїмська кенаса архітектора Городецького була побудована в 1902 році на Ярославовому Валу. Споруда в мавританському стилі нагадує елементи палацового комплексу Альгамбра з різьбленими кам'яними стінами у вигляді арабесок. Купол кенаси, оцинкований залізом та увінчаний шпилем, не зберігся до наших днів, проте ми й тепер можемо милуватися чудовою ліпниною, виконаною скульптором Еліо Салем.  Зараз у будівлі знаходиться Будинок Актора, де ви можете відвідати концерт камерної музики або театральну виставу.


 

3. Костел Святого Миколая

Римсько-католицький Костел Святого Миколая на Великій Васильківській був побудований у 1909 році. Керівництво проектом взяв на себе досвідчений майстер своєї справи - Городецький. Для доопрацювання проекту архітектор здійснив подорож до Відня, в результаті чого прообразом багатьох елементів київського костелу став віденський храм Вотівкірхе. Акустика костелу неймовірна, про це знають всі, хто хоч раз відвідував концерт органної музики. У минулому, вночі в костелі навіть проходили записи класичної музики.


4. Будинок вдови, що плаче

На розі Лютеранської та Банкової вулиць знаходиться колишній маєток купця Аршавского, який збудували у 1908 році в стилі раннього модерну. Цей будинок вінчає великий рельєф - маскарон у вигляді прекрасного жіночого обличчя. В негоду по кам'яних щоках стікають дощові краплі, від яких залишаються характерні темні сліди. Звідси - назва, яку дали маєтку кияни: «будинок вдови, що плаче». З 1994 року ця будівля є однією з офіційних резиденцій президента України.


5. Києво-Печерська Лавра

Києво-Печерська Лавра - гідно займає місце в списку спадщини ЮНЕСКО. Вона була заснована у 1051 році монахами, які селилися на цій території в печерах. Окрім печер, які стали місцем паломництва, Лавра вражає архітектурою та історичними пам'ятками. Наприклад, друкарнею, яка була заснована в 1616 році, або ж Великою Лаврською дзвіницею висотою 96, 5 метрів. У Лаврі розташований цілий ряд музеїв з унікальними експонатами - чого тільки варта Скіфська Пектораль з Музею історичних скарбів.


6. Золоті ворота

Золоті ворота на вулиці Володимирській  були побудовані за часів правління Ярослава Мудрого ще в 1164 році. Це не просто ворота, які виконують захисну функцію, вони є справжньою пам'яткою архітектури, яку часто порівнюють з тріумфальними Золотими воротами в Константинополі. Крім своєї краси, Золоті ворота дійсно були неприступними. Вони вистояли і в нелегкі дні татарської облоги в 1238 році. Сьогодні, всередині відрізків валу є музей. А ще є можливість піднятися нагору, щоб помилуватися сучасним Києвом.


7. Національний музей історії України

Національний музей історії України - це ще й пам'ятка архітектури Києва. Будівля була зведена в 1899 році. Мистецтвознавці описували будівлю так:  "Точна посадка над Андріївським спуском не випадкова. Його опис робить з древнього пагорба справжню Гору". Перед будівлею музею знаходиться унікальна історична пам'ятка - залишки фундаменту Десятинної Церкви, яка була першою кам'яною церквою на Русі. Десятинна церква була споруджена в період 986-996 років. На її будівництво князь Володимир Великий виділив 1/10 своїх доходів - саме звідси пішла назва церкви.



8. Національний художній музей України

Музей, який ще називають "Дім зі львами",  був споруджений наприкінці 19 століття. Будівництвом керував відомий київський зодчий Владислав Городецький. Це був перший музей Києва, побудований за сприяння інтелігенції та промислової еліти міста - Ханенків, Терещенків, Хвойки. Для музею італійський скульптор Еліо Саля виконав композицію фронтону будівлі, двох левів біля сходів парадного входу та грифонів з боків будівлі.


9. Будинок Ягімовського

Будинок з котами- також відомий як Будинок Ягімовського - пам'ятка архітектури, розташована на Гоголівській вулиці. Свою назву будинок отримав через велику кількість фігур котів у декорі фасаду. Деякий час будинок називали Замком Кощея. Велика кількість представників тваринного світу на стінах будинку асоціює його архітектуру з архітектурою Будинку з химерами. Однак не тільки звірі та птахи удостоїлися честі бути показаними - чорт біля самого даху стає вінцем усієї композиції.


10. Замок барона Штейнгеля

Будинок самотнього лицаря, або Замок барона Штейнгеля розташований під номером 1 на Ярославовому валу. Багато будинків у Києві нагадують середньовічні замки, хоча були побудовані на рубежі 19-20-го століть. Цей - з тієї ж серії. Щоправда, барон Штейнгель у ньому ніколи не жив: він займав сусідній будинок. А розкішну споруду будував для себе поміщик Михайло Подгорський. Зараз потрапити в Замок самотнього лицаря неможливо. Зате ззовні можна помилуватися на геральдичний щит зі схрещеними шпагами на торці, крилатими чудовиськами на еркері та привітанням «salve!» біля входу.


11. Національний банк України

Будинок Національного банку України, який знаходиться на вулиці Інститутський, 9 - належав ще київському дворянству. Державний банк почав свою роботу в ньому лише в 1905 році. А в 1934 році була проведена надбудова ще двох поверхів, що не зіпсувало виду будівлі, а навпаки додало їй ще більш виразного вигляду. Скульптурних композицій багато і в інтер'єрі будинку - фігури античних богів Гермеса, Деметри, Афіни Паллади та Гефеста, ліплені прикраси з емблемами та гербами. А по центру стелі головного операційного залу - зображення архістратига Михаїла, покровителя Києва.


12. Будинок Ковалевського

Арабський дім або Будинок Ковалевського розташований на вулиці Пилипа Орлика. Цей будинок одразу привертає до себе увагу східним колоритом та водночас нагадує середньовічний замок. Його зводили як сімейну резиденцію радника київського генерал-губернатора. Всередині будинку колись був ліфт і кімната «купейний вагон» - в пам'ять про те, що господар будинку познайомився з майбутньою дружиною в поїзді. А ще однією цікавою особливістю будівлі є барельєф із зображенням автора проекту в образі... кота.


13. Андріївська церква

Коли ви підходите з Андріївського узвозу до Андріївської церкви, здається, ніби вона ширяє в повітрі. Саме цього враження і намагався досягти архітектор Растреллі. А чи знаєте ви, що в Андріївської церкви немає дзвонів? За легендою, під пагорбом, де стоїть храм, колись було  море. Коли апостол Андрій встановив на ньому хрест - море заснуло, але якщо задзвенять дзвони - воно прокинеться та затопить Поділ. Так чи інакше, церкву було побудовано без дзвонів. Зараз Андріївська церква на реставрації, але з оглядового майданчика біля неї відкривається дивовижний вид на Поділ та Дніпро.


14. Шоколадний будиночок

Так званий Шоколадний будиночок на вулиці Шовковичній був споруджений у 1901-му році на замовлення купця Семена Могильовцева. Фасади маєтку виконані в стилі флорентійського палаццо - це один зі стилів італійського ренесансу. Всередині всі кімнати будинку виконані в різних архітектурних стилях: так званий білий зал - в стилі бароко, інші - в стилях модерну, ренесансу, в мавританському, візантійському та французькому стилях. З 60-х по 80-ті роки в будиночку працював центральний палац одружень, тож багато київських родин було створено саме тут.


15. Будиночок Мазепи

Будиночок Івана Мазепи на вулиці Спаській - це яскравий зразок архітектури українського бароко козацьких часів. Він був споруджений ще у 17-му столітті - це один із найдавніших існуючих донині будинків у Києві. Будиночок Мазепи є однією з небагатьох будівель, що пережили страшні пожежі на Подолі в різні роки. Під час масштабної реконструкції Подолу, до будинку Мазепи в Києві добудовали другий поверх і фронтон з колонами. Починаючи з 1992-го року і до цього дня, в будиночку Мазепи розташований досить цікавий музей українського козацтва.



16. Будинок Ікскюль-Гільденбанда

Рожевий замок або ж будинок Ікскюль-Гільденбанда - справжня пам'ятка історії та архітектури Києва. Розташований він на вулиці Шовковичній, поруч із відомим Шоколадним будиночком. Рожевий замок був побудований у 1891 році у псевдоґотичному стилі та належав родині прибалтійських баронів. Він складався з шести 5-7-кімнатних квартир, частину з яких здавали в оренду. Одним з відомих мешканців був поет та літературознавець Микола Бажан. До часів незалежної України з семи ґотичних шпилів, що прикрашали будинок, вцілів лише один. Але сьогодні будинку повернуто первісний вигляд і він знову прикрашає собою Київ.


17.Будинок з химерами

Будинок з химерами - мабуть, найвідоміша знакова будівля в Києві. Земельна ділянка під будинком дісталася архітекторові Городецькому за безцінь, оскільки вважалася непридатною для будівництва через крутість схилу. Однак, використання 50 бетонних набивних паль, заритих на 5 метрів вглиб, дозволило архітектору реалізувати свій геніальний проект. Будинок побудований в стилі модерн, має три поверхи з боку Банкової вулиці , а з боку площі Івана Франка - шість.  З моменту побудови у 1901 році, дім постійно обростав міфами та легендами. Так чи інакше, Дім з Химерами є однією з візитівок Києва.


18. Гостинний двір

Гостинний двір розташований на Контрактовій площі. У 1808 році італійський архітектор Луїджі Руска запропонував Києву новий проект Гостинного двору в стилі класицизму. Після закінчення будівництва там знаходилося більше 50-ти магазинів. Тут продавалися хутряні вироби, вбрання, шовк та багато інших товарів. Кожен магазин мав фасадний і внутрішній вхід. Наступна масштабна реконструкція була проведена до святкування 1500-річчя Києва. Два роки тому Гостинному двору повернули статус пам'ятки національного значення.


19.Будинок учителя

Київський міський будинок вчителя є пам'яткою архітектури початку 20-го століття. Проект був розроблений знаменитим архітектором Альошиним у стилі класицизму, але в архітектурі також простежується античний стиль. Будинок учителя в Києві почав свою повноцінну роботу вже в 1912 році - в будівлі проходило  безліч лекцій, конференцій, виступали представники науки з Європи та Азії. А згодом, частину приміщень орендувала Українська Центральна Рада. Той факт, що саме в Будинку вчителя засідав і прийняв знамениті універсали перший справжній український уряд, зробив цю будівлю відомою. Сьогодні ж Будинок вчителя в Києві служить місцем проведення урочистих заходів.


20. Маєток Олександра Терещенка

Маєток Олександра Терещенка, спадкоємця роду цукрових магнатів Терещенків, побудований наприкінці 19-го століття, був надзвичайно сучасним будинком того часу. Маєток був оснащений двома "підйомними машинами" - саме так тоді називали ліфти, паровим опаленням і водопроводом. У будинку збереглися в чудовому стані неповторні інтер'єри кількох залів, меблі, старовинні дзеркала та вази - справжні витвори мистецтва. На сьогоднішній день в будівлі колишнього маєтку Терещенко на вулиці Льва Толстого знаходиться Національна наукова медична бібліотека України.

Фото: zeft.in.ua
city-kyiv.com.ua
relax.com.ua
smartclever.com.ua
the-city.kiev.ua

Лайфстайл Radio Relax: ще більше цікавого

👇 Зверніть увагу

👍 Приєднуйтесь до Радіо Relax!

📱 Слухайте зі смартфона