Давньогрецькі боги в сучасній культурі

26.01.2023
817
Верховний правитель пантеону – Зевс, бог грому і блискавок, засновник законів, захисник справедливості, «батько людей і богів». Більшість епітетів, якими називали Зевса, мають корінь «життя» та «першопричина». Однак він не творець Всесвіту, за версією греків, а представник третього покоління богів, що боровся з другим поколінням - титанами. Після перемоги над власним батьком Зевс розділив владу з братами: Посейдону віддав моря, Аїду – підземне царство, а собі залишив небеса.
Атрибути Зевса – блискавка, скіпетр та двостороння сокира лабріс, а також колісниця, яку несуть орли. Легенди о правлінні Зевса багато розповідають про його мудрість та справедливість, а ще більше – про романтичні пригоди. У Зевса було кілька дружин та безліч коханок - богинь та смертних жінок, заради яких він змінював обличчя. Світова культура відтворила ці сюжети в живопису, скульптурі та літературі: у вигляді змія Зевс спокусив Деметру, а потім Персефону, в телі бика викрав Європу та Іо, у вигляді лебедя — Леду, а заради Данаї перетворився на золотий дощ.
.jpg)
Статуя Зевса. 1 вік н.е. Ермітаж
Аїд, брат Зевса – володар підземного царства. Вважалось, що тіні померлих потрапляють туди на човні через Стікс - річку забуття, - яким править перевізник Харон, а берег охороняє триголовий пес Цербер. Імена цих легендарних персонажів в багатьох мовах використовуються як характеристики людей. Аїд оцінює життя новоприбулих і карає чи нагороджує їх. Майже ніхто не повертається з його царства, але є винятки. Історія Орфея, який спустився під землю за коханою дружиною Еврідікою, стала сюжетом творів мистецтва та навіть опер.
Посейдон, брат Зевса – повелитель всіх світових вод, а також землетрусів. Йому також приписується створення коня, тож він вважався покровителем коноводів. Зброя та атрибут Посейдона – тризуб – використовується в емблемах деяких держав, військових підрозділів та навіть в емблемі елітної марки автомобілів. Цікаво, що серед теорій про походження символу української державі – тризуба – є й знак блискавки язичницького бога Перуна, який більш схожий на Зевса – очолює пантеон, мешкає на небесах та повеліває блискавками та громами.
В давньогрецькому пантеоні - багато інших богів та богинь, більшість з яких під іншими іменами була відома і в часи Риму. Тож, Зевс схожий на Юпітера, Аїд на Плутона, Посейдон на Нептуна, бог війни Арес перетворився на Марса, богиня любові Афродіта – на Венеру, Аполлон на Феба, Артеміда на Діану, Асклепій на Ескулапа і так далі. В сучасній культурі ці імена та образи зустрічаються дуже часто.
Можливо, найважливіше, що давньогрецька культура залишила світові майже без змін – це Олімпійські ігри. З давних давен вони проводились на честь богів у місті Олімпія, де постійно мешкали лише жерці Храму Зевса, а раз на 4 роки будувалось олімпійське містечко. За часів Риму ігри були заборонені, але з 1859 року відродились – спочатку як національні в Греції, а потім як всесвітні змаганні з безлічі видів спорту. Стати олімпійцем – тобто переможцем або хоча б учасником Ігор - почесно для кожного спортсмена.
У переносному значенні олімпієць — людина, що зберігає спокій за будь-яких обставин. Олімпійський спокій — незворушність, впевненість, які особливо потрібні в сьогодняшні буремні часи. Тож, зберігаємо олімпійський спокій!
Партнерський матеріал
Лайфстайл Radio Relax: ще більше цікавого

16.04.2025
15
Прості рецепти пісних десертів

08.04.2025
23
Колекціонування – улюблене хобі мільйонів людей по всьому світу

07.04.2025
32
Навіщо в Apple Watch та навушниках AirPods потрібна окрема камера

04.04.2025
27
Квітневі магнітні бурі та їхній вплив на емоційний стан

18.03.2025
73
Які синтезатори бувають та чим відрізняються

14.03.2025
129
Корисне харчування при застуді: що допоможе одужати

14.03.2025
63
Як вибрати кольє під вечірнє вбрання

11.03.2025
96
Від вибору до отримання: повний цикл імпорту авто із США

09.03.2025
76
Магнітні бурі у березні 2025: яким може бути вплив на здоров’я

07.03.2025
205