🔊
Prince — The Most Beautiful Girl In The World

Давньогрецькі боги в сучасній культурі

Давньогрецькі боги в сучасній культурі
26.01.2023
2638
Давня Греція дала світові багато – державність та філософію, класичне мистецтво, культ спорту та краси людського тіла. Тож не дивно, що давньогрецький пантеон і досі залишається широко відомим, а гора Олімп – священною місциною. Імена богів та героїв дають дітям, торговим маркам та інноваційним винаходам, а легенди про їх життя надихають творців на створення нових шедеврів мистецтва.

Верховний правитель пантеону – Зевс, бог грому і блискавок, засновник законів, захисник справедливості, «батько людей і богів». Більшість епітетів, якими називали Зевса, мають корінь «життя» та «першопричина». Однак він не творець Всесвіту, за версією греків, а представник третього покоління богів, що боровся з другим поколінням - титанами. Після перемоги над власним батьком Зевс розділив владу з братами: Посейдону віддав моря, Аїду – підземне царство, а собі залишив небеса.

Атрибути Зевса – блискавка, скіпетр та двостороння сокира лабріс, а також колісниця, яку несуть орли. Легенди о правлінні Зевса багато розповідають про його мудрість та справедливість, а ще більше – про романтичні пригоди. У Зевса було кілька дружин та безліч коханок - богинь та смертних жінок, заради яких він змінював обличчя. Світова культура відтворила ці сюжети в живопису, скульптурі та літературі: у вигляді змія Зевс спокусив Деметру, а потім Персефону, в телі бика викрав Європу та Іо, у вигляді лебедя — Леду, а заради Данаї перетворився на золотий дощ.


Статуя Зевса. 1 вік н.е. Ермітаж

Аїд, брат Зевса – володар підземного царства.  Вважалось, що тіні померлих потрапляють туди на човні через Стікс - річку забуття, - яким править перевізник Харон, а берег охороняє триголовий пес Цербер. Імена цих легендарних персонажів в багатьох мовах використовуються як характеристики людей. Аїд оцінює життя новоприбулих і карає чи нагороджує їх. Майже ніхто не повертається з його царства, але є винятки.  Історія Орфея, який спустився під землю за коханою дружиною Еврідікою, стала сюжетом творів мистецтва та навіть опер. 

Посейдон, брат Зевса – повелитель всіх світових вод, а також землетрусів. Йому також приписується створення коня, тож він вважався покровителем коноводів. Зброя та атрибут Посейдона – тризуб – використовується в емблемах деяких держав, військових підрозділів та навіть в емблемі елітної марки автомобілів. Цікаво, що серед теорій про походження символу української державі – тризуба – є й знак блискавки язичницького бога Перуна, який більш схожий на Зевса – очолює пантеон, мешкає на небесах та повеліває блискавками та громами.

В давньогрецькому пантеоні - багато інших богів та богинь, більшість з яких під іншими іменами була відома і в часи Риму.  Тож, Зевс схожий на Юпітера, Аїд на Плутона, Посейдон на Нептуна, бог війни Арес перетворився на Марса, богиня любові Афродіта – на Венеру, Аполлон на Феба, Артеміда на Діану, Асклепій на Ескулапа і так далі. В сучасній культурі ці імена та образи зустрічаються дуже часто.

Можливо, найважливіше, що давньогрецька культура залишила світові майже без змін – це Олімпійські ігри. З давних давен вони проводились на честь богів у місті Олімпія, де постійно мешкали лише жерці Храму Зевса, а раз на 4 роки будувалось олімпійське містечко. За часів Риму ігри були заборонені, але з 1859 року відродились – спочатку як національні в Греції, а потім як всесвітні змаганні з безлічі видів спорту. Стати олімпійцем – тобто переможцем або хоча б учасником Ігор - почесно для кожного спортсмена.

У переносному значенні олімпієць — людина, що зберігає спокій за будь-яких обставин. Олімпійський спокій — незворушність, впевненість, які особливо потрібні в сьогодняшні буремні часи. Тож, зберігаємо олімпійський спокій!

Партнерський матеріал

Лайфстайл Radio Relax: ще більше цікавого

👇 Зверніть увагу

👍 Приєднуйтесь до Радіо Relax!

📱 Слухайте зі смартфона